Jutlus: 21. pp p np, Jeesuse saadikud, 21.10.2012.aD
Jaan Nuga, 21.10.2012

Am 7:10-15
Amasja, Peeteli preester, lkitas siis Iisraeli kuningale Jerobeamile tlema: Aamos peab salanu sinu vastu Iisraeli soo keskel. Maa ei suuda taluda kiki tema snu. Sest Aamos on elnud nnda: Jerobeam sureb mga lbi ja Iisrael viiakse vangi, ra omaenese maalt. Ja Amasja tles Aamosele: Sina, ngija, mine, pgene Juudamaale, s seal leiba ja ennusta seal! Aga Peetelis ei tohi sa enam ennustada, sest see on kuninga phamu ja kuningriigi tempel. Siis Aamos vastas ja tles Amasjale: Mina ei ole prohvet ega prohvetijnger, vaid olen karjane ja metsviigipuude vristaja. Aga Issand vttis mind karja jrelt ja tles mulle: Mine, ennusta mu rahvale Iisraelile!

Kas teie olete mnd prohvetit kohanud?
Esimese ehmatusega vastame ilmselt, et ei ole. Aga kui jrele mtlema hakata, siis on ju ikka olnud nha ja kuulda neid, kes kutsuvad jrele mtlema ja Jumala poole prduma. Ainult, et enamasti oleme neid ikka mingiteks ullikesteks vi niisama nnetuse kraaksujateks pidanud.
Vib arvata, et ega see Aamose eluajal teisiti olnud. Ka siis ei olnud prohveti elu miski meelakkumine. Ehk oli toona prohvetiks olemine isegi veel ebameeldivam, kui tnapeval. Nd on prohvet enamasti lihtsalt plu- vi naerualune, toona oli ebameeldiva kuulutusega ette astumine aga suisa eluohtlik. Eks neid prohveteid, kes nende snade prast rahulolematute poolt hukati, on ju ajaloos kll olnud.
Aga olgu oht elule ja aule milline tahes prohveteid on olnud ja tuleb ka tulevikus. Kui Jumal on kellegi ktte saanud, siis ei ole sel psu tahes vi tahtmata, olgu vi sarnaselt Joonale kala khus kohale tooduna: kes prohvetiks on mratud sel tuleb kuulutada.
Olgugi, et prohveti amet on kohati isegi eluohtlik, on ometi ikka olnud neid, kes on ise tahtnud prohvetiks saada, kes on ekstra pingutanud, et Jumala tahet ra tunda ja seda ka teistele kuulutada. Tavaprane on, et sherdustest inimestest saavad vaimulikud. Nad kivad koolis ja pivad oskusi, mis on vajalikud Jumala Sna mistmiseks ja edasi andmiseks, niipalju, kui see inimlike pingutustega on vimalik. Aga on ka selliseid, kel pole olnud piisavalt alandlikku meelt, et end kirikusse mahutada ja nnda nad esinevadki oma kuulutusega vljaspool kogudust ja kirikut.
Nd ongi me ees see keeruline ksimus: kuis teha vahet sherdusel isehakanud ja uhkusest ksi tegutseval tegelasel ning pris prohvetil, kes Jumala Sna sunnil kuulutab?
Vi kas me peamegi neil kuidagi ekstra vahet tegema?
Jumala sna manitseb meid mitmel pool ja korduvalt vaimusid lbi katsuma. Ehk siis, et ei maksa kike kuuldut kohe kulla phe vtta.
See tnapeva reklaamidest kubisevas maailmas nii enesest mistetav ellujmistarkus on tegelikult vaimulikus maailmas kehtinud lbi aegade: meil tuleb alati valvel olla ja pda aimata, millise eesmrgiga on ks vi teine valikute jada.
Kige olulisem on, et me elaksime koos Jumalaga. Selleks tuleb igal peval ja igal hetkel oma olukorda hinnata ja vajadusel oma valikute suunda, oma elu teerada jlle igele suunale tagasi seada. Seejuures ei ole ju tegelikult vahet, kes meid eksiteelt lahti raputab ja iget suunda otsima sunnib. Vib ju isegi olla, et see on ptt, kes mulle pimedas vastu nina virutab ja rahakoti rvib isegi sherdune ptt vib sundida mind tegema valikuid, mis pikema aja peale pstavad minu ja mu pere elu.
Kui juba pimedas luurav ptt vib mulle iget teed juhatada, ammugi siis ullike, keda prohvetiks nimetatakse. Thtis on see, et mina paksin iget teed leida. Kui ma seda pan, kllap ma leian siis ka neid impulsse ehk mkse, millelt tukudes iges suunas liikuda.
Andku Jumal meile avatud silmi ja sdant, et mrkaksime Tema kutset ja juhatust nii lilledes ja linnulaulus kui ka ikeses ja kuehles. Et kik, mis meile eluteel ette tuleb, juhataks meid Jumala poole. AAMEN